Slow Food Youth Network Prague

Pražská Slow Food Youth Network (SFYN) byla založena čtyřmi místními milovníky jídla a je součástí globální sítě „potravinových aktivistů“, kteří zvyšují povědomí o udržitelné produkci potravin. Pojem „slow food“ vytvořil v roce 1989 Ital Carlo Petrini, a od té doby se vyvinul do mezinárodního hnutí s hlavní filosofií usilující o „svět, ve kterém mohou lidé přistupovat k potravinám a užívat si je tak, aby byly dobré pro ně, pro pěstitele a pro celou planetu“, kde pojem „slow food“ je definován jako jídlo, které je „dobré, čisté a fair“ (více na slowfood.com).

SFYN pořádá řadu akcí s cílem zvýšit povědomí o plýtvání potravinami, včetně místní „Disco Soup“, události, kde se lidé setkají a krájejí zeleninu (která by se jinak vyhodila) a uvaří z ní polévku – v kombinaci s kulturním programem. Nápad se snaží podpořit Slow Food hnutí a trochu ho zábavně okořenit. Mezi další jejich aktivity patří vzdělávací akce pro děti, které zvyšují povědomí o plýtvání potravinami, pěstování potravin a zdravé výživě.

„Slow food je hnutí, které založil Ital Carlo Petrini v Itálii v reakci na fast foody. Říká se, že začal, když v Římě otevřel první McDonald. Slow Food Youth Network je trochu rebelská organizace. Kromě vzdělávacích akci pro děti, zvyšujeme povědomí o plýtvání třeba aktivitou Disco Soup.“ Petr Jisrka, spoluzakladatel Slow Food Youth Network Prague